28 lutego, 2022
Piaskowanie a śrutowane – co odróżnia te metody?
Piaskowanie, śrutowanie czy sodowanie to nazwy poszczególnych typów obróbki strumieniowo-ściernej. Każdy z nich doskonale sprawdza się w określonych zastosowaniach i pozwala na bardzo skuteczne oczyszczanie i wygładzanie różnego typu powierzchni. Jaka zatem różnica występuje między piaskowaniem a śrutowaniem? Gdzie każda z tych metod znajduje zastosowanie?
Śrutowanie a piaskowanie – czym są i jakie są różnice?
Obie metody wchodzą w zakres obróbki strumieniowo-ściernej, czyli sposobu oczyszczania powierzchni przy wykorzystaniu ścierniwa pod ciśnieniem. Piaskowanie zgodnie ze swoją definicją polega na wykorzystaniu piasku kwarcowego. Warto jednak wiedzieć, że takiej nazwy używa się potocznie do określania wszystkich rodzajów oczyszczania powierzchni w omawiany sposób.
Jeśli więc spotkasz się z określeniem „piaskowanie”, upewnij się, czy chodzi faktycznie o nanoszenie na czyszczony element piasku, czy może wykonawca ma na myśli ogół procesów wchodzących w skład obróbki strumieniowo-ściernej, a więc:
- szkiełkowanie,
- sodowanie,
- śrutowanie,
- korundowanie.
A zatem, jeśli chodzi o podział między piaskowaniem a śrutowaniem, różnica dotyczy przede wszystkim typu ścierniwa. Jeden rodzaj obróbki polega na zastosowaniu piasku kwarcowego, drugi śrutu. Jeśli nie masz pewności, która usługa lepiej sprawdzi się w określonym przypadku, warto skorzystać z porady fachowców, którzy dobiorą odpowiednie rozwiązanie do danego typu materiału i oczekiwanego efektu.
Śrutowanie a piaskowanie – różnice
Rozpatrując piaskowanie a śrutowanie, różnica między nimi polega przede wszystkim na rodzaju zastosowanego ścierniwa. Z czego wynika konieczność zróżnicowania materiału ściernego? Przede wszystkim zawsze należy dobierać go do rodzaju obrabianej powierzchni. Musi być do niej dopasowany pod względem twardości, frakcji, ale także kształtu.
- Piaskowanie jest obróbką uniwersalną, co sprawia, że można ją wykorzystywać do czyszczenia różnego typu elementów – części samochodowych, konstrukcji stalowych, a nawet drewna.
- Śrutowanie natomiast jest używane przede wszystkim do obrabiania stali – śrut działa bardziej agresywnie niż piasek, dlatego szybko i bardzo skutecznie usuwa nawet silne zabrudzenia. Dzięki niemu można także uzyskać pożądaną fakturę stali.
Jeśli wahasz się pomiędzy wyborem śrutowania a piaskowania, różnice między tymi dwoma procesami dotyczą nie tylko rodzaju ścierniwa. Warto wziąć pod uwagę także sposób prowadzenia procesu. Niezależnie od wybranego rodzaju materiału ściernego, trzeba także dobrać kąt jego padania, odległość dyszy od powierzchni, a także wysokość ciśnienia. Zapewnią to wykwalifikowani fachowcy, dlatego warto się do nich zwracać.