Usługi:
PIASKOWANIE W COLOREST

Piaskowanie

Piaskowanie czyli właściwie obróbka strumieniowo-ścierna to metoda oczyszczania różnego typu powierzchni przy wykorzystaniu ścierniwa. Jest ono aplikowane na czyszczony obiekt za pomocą cieczy lub powietrza pod wysokim ciśnieniem. Proces ten pozwala na niezwykle wydajne i skuteczne usuwanie różnego typu zabrudzeń. Szukasz profesjonalnej usługi piaskowania w Krakowie? Zobacz, co możemy Ci zaoferować.

Nasze usługi obejmują:

Piaskowanie felg

Piaskowanie metalu

Piaskowanie drewna

Piaskowanie elementów

PROCES DZIAŁANIA

Piaskowanie – jak przebiega ten proces?

Efekt piaskowania jest nieco podobny do szlifowania. Wynika to ze zbliżonej zasady działania – materiał ścierny podawany pod wysokim ciśnieniem usuwa z powierzchni niepożądane warstwy, dzięki czemu pozwala uzyskać oczekiwaną czystość lub zmienić kształtu danego obiektu.

Maszyny, za pomocą których przeprowadza się piaskowanie, nazywane są piaskarkami. Ich zadaniem jest podawanie ścierniwa na poddawany obróbce element. Może się to odbywać za pośrednictwem sprężonego powietrza lub strumienia cieczy pod wysokim ciśnieniem. Sam materiał ścierny może występować w wielu formach. Dawniej wykorzystywany był przede wszystkim piasek kwarcowy lub szklarski. Dziś gama dostępnych ścierniw jest znacznie szersza, do piaskowania używa się między innymi drobinek:

 • szkła,
 • metalu,
 • śrutu,
 • żużlu,
 • suchego lodu,
 • skorup orzechów,
 • elektrokorundu,
 • garnetu.

Rodzaj zastosowanego do piaskowania materiału zależy od efektu, który chce się uzyskać, a także od specyfiki powierzchni poddawanej obróbce.

Warto także wspomnieć, że rozróżnia się różne klasy oczyszczania, czyli Sa 3, Sa 2.5, Sa 2, Sa 1. Im wyższa liczba, tym usuwanie zanieczyszczeń jest dokładniejsze. Jeśli jesteś zainteresowany usługą piaskowania w Małopolsce i nie wiesz, która klasa będzie optymalna w Twoim przypadku, warto skonsultować się ze specjalistami, którzy dobiorą najlepsze rozwiązanie. Od rodzaju zastosowanej metody uzależniony jest także cennik piaskowania.

Indywidualna wycena:
RODZAJE OBRÓBKI

Piaskowanie w Małopolsce – dostępne rodzaje obróbki

Jeśli szukasz firmy oferującej piaskowanie w Krakowie lub jego okolicach, podczas wyboru wykonawcy zwróć uwagę na oferowane rodzaje obróbki. Efekt końcowy tego procesu jest uzależniony od zastosowanego ścierniwa, zawsze zatem należy dobrać typ materiału do parametrów powierzchni poddawanej oczyszczaniu i oczekiwanego efektu końcowego. Warto dopytać, jaki typ maszyn wykorzystuje dane przedsiębiorstwo, ponieważ sposób działania piaskarek jest dostosowany do wykorzystywanego przez nie ścierniwa, a także do medium, które służy nanoszeniu go na powierzchnię. Materiał ścierny może być nakładany z pomocą powietrza lub cieczy pod wysokim ciśnieniem. Istnieją także uniwersalne urządzenia, które mogą pracować z każdym rodzajem ścierniwa, jednak dobrze jest upewnić się, czy dane przedsiębiorstwo oferuje interesującą Cię usługę. Sprawdź ile kosztuje piaskowanie – cennik oferowany przez poszczególne firmy może zasadniczo się różnić.

Nasza oferta obejmuje następujące rodzaje piaskowania:
 • piaskowanie,
 • sodowanie,

 • szkiełkowanie,

 • śrutowanie,

 • oczyszczanie powierzchni.

Wybór jednej z metod powinien być przede wszystkim uzależniony od rodzaju powierzchni. Przykładowo, śrut staliwny sprawdza się w wygładzaniu odlewów stalowych, natomiast za pomocą elektrokorundu można obrabiać szkło, metale kolorowe, a nawet drewno. Jednak typ powierzchni to nie wszystko. Liczy się także oczekiwany efekt końcowy związany z fakturą elementu. Mikrokulki szklane mogą na przykład dać perłowy efekt wykończenia, natomiast sodowanie pozwala osiągnąć bardzo delikatną gładź, bez uszkadzania powierzchni.

Nie wiesz, która metoda sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku? Poniżej znajdziesz szczegółowy opis poszczególnych procesów. Zawsze warto także skonsultować wybór ze specjalistami, dlatego, jeśli potrzebujesz merytorycznego wsparcia, jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Indywidualna wycena:

Szkiełkowanie – piaskowanie przy pomocy szkła

Piaskowanie w Małopolsce, które świadczy nasza firma, uwzględniają także szkiełkowanie, czyli obróbkę strumieniowo-ścierną wykorzystująca drobne szklane kulki. Tę metodę stosuje się przede wszystkim do renowacji zużytych przedmiotów, aby nadać im idealny wygląd, a także do wygładzania surowych powierzchni, takich jak aluminium, stal kwasoodporna i metale szlachetne.

Piaskowanie przy użyciu szkła stosuje się między innymi podczas obróbki podzespołów silników, takich jak głowica, pokrywy zaworów czy cylindry. Ważne, aby przed rozpoczęciem procesu elementy zostały starannie oczyszczone z błota, smaru i innych zanieczyszczeń. Czasem szkiełkowanie poprzedza się wykonaniem piaskowania z użyciem innego, drobnoziarnistego materiału.

W zależności od średnicy zastosowanych szklanych kulek można uzyskać różne efekty końcowe. Im drobniejsze ścierniwo, tym powierzchnia będzie gładsza. Co istotne z punktu widzenia ekonomiki tego procesu, szklane kulki mogą być używane kilkakrotnie.

Jak prezentuje się cennik piaskowania z użyciem szklanych drobinek? Ten typ obróbki należy do droższych metod, a wynika to z kosztu samego ścierniwa. Zwykle cena usługi uwzględnia także przygotowanie elementów, czyli wstępne oczyszczenie.

Szkiełkowanie – piaskowanie przy pomocy szkła

Szukasz piaskowania w Krakowie? Z dużym prawdopodobieństwem będziesz zainteresowany usługą śrutowania. Dzieje się tak dlatego, że ten typ obróbki jest najbardziej uniwersalny, a przy tym jest jednym z najtańszych.
Śrutowanie polega na poddawaniu powierzchni obróbce przy pomocy ścierniwa w postaci śrutu. Może być on wyprodukowany z różnych materiałów, od korundu, wspominanych szklanych kulek, po zmielone łupiny orzechów. Piaskowanie śrutem jest metodą dość inwazyjną, ale jednocześnie pozwalająca na bardzo dokładne oczyszczenie powierzchni nawet z uciążliwych zabrudzeń i niepożądanych warstw, na przykład starej farby czy rdzy. Materiał po obróbce jest nie tylko pozbawiony zanieczyszczeń, ale także idealnie gładki, dlatego można poddawać go kolejnym czynnościom. Śrutowanie bardzo często poprzedza malowanie proszkowe lub lakierowanie.

Piaskowanie – skuteczny sposób oczyszczania powierzchni

Wszystkie wspomniane wyżej metody piaskowania służą przede wszystkim oczyszczeniu danej powierzchni. Obróbka strumieniowo-ścierna pozwala pozbyć się zanieczyszczeń bez ingerowania w strukturę materiału, dlatego jest chętnie wykorzystywana w wielu branżach
Jeśli chcesz zlecić usługę piaskowania w Małopolsce, zachęcamy do przejrzenia oferty poszczególnych działań, których się podejmujemy. Znajdziesz wśród nich metody, które sprawdza się w przypadku niemal dowolnych elementów wymagających obróbki.