Szkiełkowanie silnika
Silnik to bez wątpienia jeden z najistotniejszych elementów każdego pojazdu. Od jego parametrów oraz stanu technicznego zależy wydajność, komfort oraz ekologia jazdy, dlatego warto zadbać o to, by każda jego część była w nienagannym stanie. Jednym z polecanych działań jest szkiełkowanie silnika. Jak ono przebiega?


Szkiełkowanie silników – po co się je przeprowadza?
Silnik jest zbudowany z podzespołów, które muszą być niezwykle wytrzymałe i odporne na szereg czynników. Biorą w udział w procesach, które narażają je na działanie wysokich temperatur, zmiennego ciśnienia, a także wpływ substancji chemicznych. Mogłoby się więc wydawać, że szkiełkowanie silników jest procesem zbędnym, ponieważ części wchodzące w skład motoru są „niezniszczalne”.
Szkiełkowanie silnika
– jak przebiega?
Szkiełkowanie silnika to proces, który polega na poddaniu elementów składowych motoru działaniu ścierniwa nakładanego pod wysokim ciśnieniem powietrza lub płynu. Do jego przeprowadzenia, zgodnie z nazwą, wykorzystuje się drobne szklane elementy, które działają bardzo skutecznie, a jednocześnie delikatnie. Jest to ważne, ponieważ stan powierzchni poszczególnych podzespołów ma ogromny wpływ na pracę całego systemu. Szkiełkowanie silników dotyczy przede wszystkim elementów takich jak:
- wały,
- korbowody,
- misy olejowe,
głowice,
- tłoki,
- kolektory,
- obudowy skrzyń biegów.
Szkiełkowanie silników polega na umieszczeniu ich poszczególnych części w specjalnej komorze, w której następuje aplikowanie ścierniwa pod wysokim ciśnieniem. Operator wykonuje prace ręcznie, dlatego precyzja wykonania jest bardzo wysoka. Nie zawsze szkiełkowaniu silnika poddaje się jego wszystkie elementy. Czasami taki zabieg można wykonać tylko na niektórych z nich, na przykład na samej obudowie.
Jeśli interesuje Cię szkiełkowanie silnika? Cena realizacji będzie uzależniona od wielkości konkretnego zlecenia. Skontaktuj się z nami, a przygotujemy dla Ciebie indywidualną wycenę usługi.
