Usługi:
PIASKOWANIE

Piaskowanie drewna

Piaskowanie drewna polega na oczyszczeniu go ze starych powłok malarskich i zanieczyszczeń, ale nie tylko. Obróbka strumieniowa-ścierna pozwala także nadać drewnianym powierzchniom gładkość. Niestety cena piaskowania drewna nie należy do najniższych. Czy warto zatem się na nią decydować? A może lepiej wybrać tradycyjne metody?

PIASKOWANIE

Piaskowanie drewna – po co się je wykonuje?

Piaskowanie drewna przeprowadza się po to, by oczyścić powierzchnię z niepożądanych warstw, na przykład starych powłok lakierniczych i zanieczyszczeń. Piaskowanie desek umożliwia także nadanie im oczekiwanej gładkości. Proces ten bardzo często wykorzystuje się podczas renowacji zabytkowych sprzętów. Jego zaletą jest delikatność działania. W przypadku antyków nie można stosować agresywnych metod czyszczenia, które intensywnie wpływają na wygląd i strukturę materiału. Piaskowanie starego drewna pozwala na dobranie ścierniwa o odpowiedniej frakcji, które wygładzi powierzchnię, nie uszkadzając jej.

Niektórych klientów odstrasza cena piaskowania drewna. Faktycznie, użycie szlifierki czy metod mechanicznych jest zdecydowanie tańsze, jednak nigdy nie pozwoli uzyskać takiego efektu, jak obróbka strumieniowo-ścierna. Szlifowanie może uszkadzać powierzchnię, natomiast ręczne skrobanie drewna przy użyciu cykliny czy szpachelki jest bardzo żmudne i czasochłonne.

Największą zaletą profesjonalnego piaskowania starego drewna jest jednak dokładność działania. Ścierniwo dociera do wszystkich trudno dostępnych miejsc, także zakrzywień, zagłębień i rogów. Inne metody nie pozwalają na tak precyzyjne czyszczenie, dlatego cena piaskowania drewna nie powinna wydawać się nieadekwatna – klient zyskuje idealnie oczyszczone powierzchnie bez żadnych ubytków czy uszkodzeń mechanicznych.

Indywidualna wycena:
PIASKOWANIE

Piaskowanie starego drewna – jakiego ścierniwa użyć?

Rodzaj ścierniwa, czyli materiału, który pod wysokim ciśnieniem jest aplikowany na drewniane powierzchnie, ma kluczowe znaczenie w procesie piaskowania desek, mebli, ram okiennych i innych elementów. Od niego właśnie zależy efekt końcowy – stopień gładkości, a także ewentualne uszkodzenia. Co zatem wykorzystywać do piaskowania drewna?

Najczęściej stosowane są trzy materiały:

  • piasek kwarcowy,
  • szkło,
  • soda oczyszczona.

Piasek kwarcowy jest najbardziej uniwersalnym materiałem i to on jest wykorzystywany w piaskowaniu rozumianym zgodnie z definicją. Niestety nie zawsze sprawdzi się on najlepiej. Nie jest polecany przy piaskowaniu starych mebli, antyków lub powierzchni delikatnych. Może powodować uszkodzenia, które prezentują się nieestetycznie, dlatego często warto skupić się na innych typach ścierniwa.

PIASKOWANIE

Piaskowanie desek –
szkło i soda oczyszczona

Podczas piaskowania, które ma zostać wykonane w sposób delikatny, bardzo dobrze sprawdzi się sodowanie oraz szkiełkowanie. Bardzo drobne elementy szklane oczyszczają w sposób skuteczny, a jednocześnie niezwykle delikatny. Sodowanie daje podobne efekty, jednak cena piaskowania drewna z użyciem sody jest nieco wyższa niż w przypadku szkła.
Jeśli zatem szukasz punktu usługowego oferującego piaskowanie desek, upewnij się, przy użyciu jakiego ścierniwa fachowcy przeprowadzają proces. Jest to szczególnie istotne, jeśli chcesz poddać obróbce delikatne lub antyczne meble.
Warto także zwrócić uwagę na dobór parametrów ciśnienia podczas piaskowania starego drewna. Zaleca się, aby stosować tym niższą wartość, im bardziej podatny na uszkodzenia jest obrabiany materiał. Z kolei, jeśli zależy Ci na postarzaniu drewna, do którego także można wykorzystać obróbkę strumieniowo-ścierną, warto użyć wysokiego ciśnienia w połączeniu ze ścierniwem o dużej frakcji.

PROCES WSPÓŁPRACY
Jak to działa w Colorest?
1.

Pierwszy kontakt i indywidualna wycena.

2.

Wysyłka elementu do piaskowania.

3.

Realizacja usługi piaskowania.

4.

Odsyłamy profesjonalnie wypiaskowany element do użytku!

KONTAKT

Zajmiemy się piaskowaniem
Twojego elementu z
najwyższą dbałością o jakość!