Usługi:
LAKIEROWANIE PROSZKOWE W COLOREST

Lakierowanie proszkowe

Jeśli poszukujesz wsparcia specjalistów sprawdź ofertę, którą przygotowaliśmy. Jako lakiernia proszkowa w Krakowie działamy we współpracy z klientami indywidualnymi oraz z większymi firmami. Specjalizujemy się m.in. w realizacji lakierowania proszkowego czyli malowania na sucho. To popularny sposób, wykorzystywany w przemyśle i budownictwie od wielu lat do zabezpieczania oraz wykańczania różnych powierzchni, w tym wykonanych ze stali. Technika znajduje jednak zastosowanie również w przypadku szkła czy elementów z drewna. Sprawdź dostępne opcje oraz nasz cennik.

lakierowanie proszkowe
Indywidualna wycena:
JAK TO DZIAŁA?

Malowanie proszkowe – na czym polega?

Efekt piaskowania jest nieco podobny do szlifowania. Wynika to ze zbliżonej zasady działania – materiał ścierny podawany pod wysokim ciśnieniem usuwa z powierzchni niepożądane warstwy, dzięki czemu pozwala uzyskać oczekiwaną czystość lub zmienić kształtu danego obiektu.

Powierzchnie metalowe można malować w sposób tradycyjny, przy użyciu farby lub też zdecydować się na malowanie proszkowe. Pierwsza z metod uwzględnia płynnej farby, która zawiera w sobie wodę. Jest to zatem tzw. malowanie “na mokro”. Z kolei lakierowanie proszkowe polega na nakładaniu farby “na sucho”, całkowicie bez wykorzystania wody. Stosowana w tej technice farba ma formę proszku o odpowiednich parametrach technologicznych. Sam proces malowania polega na rozpyleniu farby w odpowiednio grubej warstwie na danej powierzchni. Wykorzystuje się do tego celu specjalne narzędzia, czyli pistolety do lakierowania proszkowego. Rodzaj urządzenia powinien być dopasowany do rodzaju stosowanej w danym przypadku farby oraz wielkości malowanego obiektu. Wyróżnia się dwa główne rodzaje malowania proszkowego:

  • elektrostatyczne (np. metodą korony lub tarciową)
  • elektrokinetyczne (znane jako metoda tribo).

Proszkowanie daje estetyczne – a co najważniejsze, bardzo trwałe i gładkie wykończenie, które jest cenione przede wszystkim w przypadku powierzchni szczególnie narażonych na uszkodzenie czy przedwczesne zużycie. Jest zatem chętnie wybierane przez producentów mebli, elementów wykończeniowych, różnego typu narzędzi, akcesoriów, a także w branży motoryzacyjnej, do malowania elementów samochodowych.

PROCES DZIAŁANIA

Lakierowanie proszkowe Kraków – jak przebiega proces?

Chcesz zlecić lakierowanie proszkowe w Krakowie? Zaufaj więc specjalistom na rynku. Specjalizujemy się w malowaniu na sucho różnorodnych powierzchni, które dzięki warstwie nałożonej na sucho farby mogą zyskać nowe życie, podwyższoną trwałości i dobry wygląd na lata.

Aby lakierowanie dało jak najlepsze efekty, przed jego rozpoczęciem należy zadbać o odpowiednie przygotowanie danej powierzchni. Proces rozpoczyna się od usunięcie wszelkich zanieczyszczeń i nierówności, najczęściej przy użyciu chemicznych i mechanicznych technik obróbki. W tym celu najczęściej stosuje się metody takie jak piaskowanie. Po jego zakończeniu obrabiana powierzchnia musi także zostać odtłuszczona i oczyszczona z zalegającego pyłu. Następnym krokiem (jeśli jest to konieczne) będzie nałożenie warstwy chroniącej przed korozją.

Po przygotowaniu powierzchni można rozpocząć właściwe lakierowanie proszkowe. Aplikacja przebiega przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi oraz wyboru odpowiedniego rodzaju farby. Do najpopularniejszych należą farby epoksydowe oraz poliestrowe. Nie bez znaczenia jest tutaj także wybór odpowiedniej metody nakładania farby – o który zadbają specjaliści z lakierni.

Wreszcie, dla domknięcia procesu konieczne będzie również odpowiednie utwardzenie nałożonej farby. Konieczna jest do tego celu wysoka temperatura, jaką zapewnia wykorzystanie pieców lakierniczych. W nich poszczególne elementy są utrwalane, co może zająć kilkadziesiąt minut, w zależności od tego jak gruba jest nałożona warstwa. Farba w proszku jest pozbawiona wody, więc aby mogła utworzyć jednolitą powierzchnię musi ulec stopieniu, a następnie zastygnąć i utwardzić się.

Indywidualna wycena:

Lakierowanie proszkowe stali – trwałość i dobry wygląd

Spośród dostępnych metod zabezpieczania powierzchni lakierowanie proszkowe stali jest uznawane za jedną z najskuteczniejszych, najtrwalszych oraz najbardziej opłacalnych. To rozwiązanie, które niesie ze sobą cały szereg zalet, zarówno dla klienta, jak i dla wykonawcy czy środowiska (gdyż farba w proszku jest wolna od wyjątkowo szkodliwych substancji rozpuszczalnikowych).

Farba zasycha na gładko, ma jednolity kolor, bez przebarwień czy prześwitów, a na jej powierzchni nie pojawiają się nieestetyczne zacieki. Odpowiednio utwardzona powierzchnia będzie odporna na działanie wysokich temperatur (nawet do 200 °C). Co więcej, warstwa lakieru proszkowego nie ma tendencji do odpryskiwania czy wycierana się, co oznacza, że świetnie nadaje się w przypadku powierzchni często dotykanych lub wystawionych na oddziaływanie czynników zewnętrznych (jak np. w przypadku mebli ogrodowych czy elementów konstrukcyjnych budynków). W zależności od rodzaju farby, lakierowanie proszkowe może także chronić powierzchnię przed korozją.

Dzięki temu ten typ lakierowania można stosować w przypadku takich materiałów jak:

  • stal (także stal ocynkowana),
  • żeliwo,
  • aluminium,
  • szkło i ceramika,
  • drewno i płyty MDF.

W przypadku potrzeby malowania na sucho innych powierzchni warto wcześniej zasięgnąć porady specjalisty. Sprawdzona lakiernia proszkowa powinna móc udzielić wszystkich niezbędnych informacji o specyfice procesu, a także doradzić alternatywne rozwiązania, które mogą sprawdzić się lepiej w przypadku problematycznych materiałów, jak np. stali nierdzewnej czy miedzi.

Największą zaletą sodowania jest jego delikatność. Drobinki nie uszkadzają powierzchni, dlatego nie ma potrzeby zabezpieczenia jej wrażliwych fragmentów. Ponadto soda nie nagrzewa obrabianego elementu, co ma duże znaczenie w przypadku niektórych tworzyw. Jeśli chcesz zlecić sodowanie lub inne formy piaskowania w Krakowie, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Chętnie udzielimy wszelkich potrzebnych informacji, przedstawimy Ci także szczegółowy cennik piaskowania uwzględniający konkretny typ usługi.

Ile kosztuje lakierowanie proszkowe – cena

Zastanawiasz się ile może wyjść profesjonalne lakierowanie proszkowe? Cena malowania na sucho będzie różnić się w zależności od miejsca, w którym postanowimy zlecić usługę. Przed złożeniem zamówienia warto dokładnie zapoznać się z cennikiem oraz omówić szczegóły z przedstawicielem firmy. Dzięki temu będzie możliwe przygotowanie indywidualnej wyceny.

Lakierowanie proszkowe jest rozwiązaniem droższym niż standardowe malowanie na mokro – warto natomiast podkreślić, że malowanie proszkowe jest rozwiązaniem ekonomicznym, które umożliwia zauważalnie obniżyć koszty obróbki. Jest tak przede wszystkim dzięki możliwości kontroli zużycia farby. Oznacza to, że urządzenia dedykowane do malowania proszkowego podczas aplikacji chronią przed niepotrzebnymi jej stratami. Lakierowanie proszkowe okazuje się metodą bardzo wydajną, szczególnie w porównaniu ze stosowaniem standardowych lakierów emulsyjnych. To rozwiązanie opłacalne również ze względu na trwałość gotowej warstwy. Inwestycja w profesjonalnie zrealizowane malowanie proszkowe pozwala na uniknięcie konieczności ciągłego odświeżania i ponownego zabezpieczania powierzchni danego elementu.

Piaskowanie przy użyciu szkła stosuje się między innymi podczas obróbki podzespołów silników, takich jak głowica, pokrywy zaworów czy cylindry. Ważne, aby przed rozpoczęciem procesu elementy zostały starannie oczyszczone z błota, smaru i innych zanieczyszczeń. Czasem szkiełkowanie poprzedza się wykonaniem piaskowania z użyciem innego, drobnoziarnistego materiału.

Warstwa farby proszkowej może mieć różne wykończenia, w macie lub z połyskiem. Przy tym, jest dość cienka, odporna na uszkodzenia i zasycha w jednolitą warstwę, pozbawioną zacieków czy nierówności. Z tego względu jest to technika dająca bardzo estetyczne wykończenie, cenione przez specjalistów z różnych branż, jak np. z zakresu budownictwa, projektantów wnętrz czy przemysłu.

Sprawdzona lakiernia proszkowa w Małopolsce

Mimo iż malowanie na sucho wiąże się z wieloma zaletami, jest procesem wymagającym doświadczenia oraz odpowiedniego przeszkolenia. Wybrana lakiernia proszkowa powinna zatrudniać osoby wyspecjalizowane w realizacji malowania na sucho. Dzięki temu będzie można uniknąć kosztownych i trudnych do naprawienia błędów, a także niepożądanych zjawisk, jak np. wystąpienia klatki Faradaya – co może mieć miejsce w przypadku nieumiejętnego proszkowania mniejszych elementów o skomplikowanej formie.

Profesjonalnie wykonane lakierowanie proszkowe w Małopolsce można zlecić w Colorest. Dysponujemy nowoczesną aparaturą, doświadczeniem oraz umiejętnościami specjalistów. Nasi eksperci wiedzą jakie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku pokrywania farbą danego typu materiału czy elementu. Postaw na wieloletnie doświadczenie i rzetelną realizację. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą.