Sodowanie aluminium
Aluminium jest materiałem wykorzystywanych w wielu różnych branżach. Sposób jego oczyszczania musi zatem uwzględniać przeznaczenie konkretnych wyrobów oraz nie wpływać na ich parametry. Idealnie w tym kontekście sprawdza się sodowanie aluminium, które jest w pełni bezpieczne dla zdrowia użytkowników, a także nie uszkadza czyszczonej powierzchni.


Sodowanie aluminium – jak się je przeprowadza?
Sodowanie aluminium polega na oczyszczaniu powierzchni przy wykorzystaniu drobinek sody oczyszczonej. Jest ona aplikowana pod wysokim ciśnieniem, a medium może stanowić ciecz lub sprężone powietrze. Cząsteczki sody rozpadają się pod wpływem uderzenia i usuwają zanieczyszczenia. W zależności od tego, jaki efekt chce się uzyskać, dobiera się rodzaj frakcji. W niektórych przypadkach można zastosować intensywne oczyszczanie, w innych wystarczy jego delikatna wersja, która także daje bardzo wysoka skuteczność.
Element, który ma zostać poddany sodowaniu, może zostać umieszczony w specjalnej komorze, jednak nie jest to konieczne. Soda jest obojętna dla otoczenia, dlatego nie ma konieczności przeprowadzania czyszczenia w zamkniętej przestrzeni. Dokładny sposób prowadzenia obróbki zależy od wielkości i kształtu obiektu.
Sodowanie aluminium – zalety
Sodowanie aluminium jest bardzo skuteczne, ale nie jest to jedyna korzyść, którą można uzyskać, stosując tę metodę. Soda oczyszczona jest bezpieczna dla zdrowia ludzi i neutralna dla środowiska. To oznacza, że idealnie sprawdzi się do czyszczenia elementów, które mają kontakt z żywnością lub wykorzystywanych w medycynie czy higienie. Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na usługę oczyszczania aluminium? Główne zalety tej metody to:
- wysoka skuteczność,
- możliwość dotarcia do trudno dostępnych miejsc,
- uniwersalność zastosowań,
- ekologiczność,
- właściwości odtłuszczające,
- wydajność i niski koszt pracy.
Warto zwrócić uwagę, że uniwersalność sodowania polega także na możliwości modyfikowania przebiegu procesu w zależności od potrzeb. Sodować można na sucho lub na mokro, przy czym drugi sposób jest korzystniejszy dla wykonawcy, ponieważ całkowicie redukuje pylenie. W zależności od potrzeb można także zastosować intensywne sodowanie aluminium, które jest polecane do elementów bardzo zanieczyszczonych lub z uszkodzeniami.
Gdzie stosuje się sodowanie aluminium
Sodowanie aluminium jest wszechstronną metodą, która znajduje zastosowanie w wielu branżach. Wykorzystuje się ją między innymi w:
- wysoka skuteczność,
- możliwość dotarcia do trudno dostępnych miejsc,
- uniwersalność zastosowań,
- ekologiczność,
Klienci najczęściej spotykają się z tą metodą podczas odnawiania felg samochodowych, warto jednak zdawać sobie sprawę, że jej zastosowanie jest znacznie szersze. Szczególnie ceniona jest między innymi w branży spożywczej, gdzie liczy się bezpieczeństwo i całkowity brak toksyczności.
Jeśli szukasz profesjonalistów w dziedzinie sodowania aluminium, zachęcamy do przejrzenia naszej oferty. Specjalizujemy się w obróbce strumieniowo-ściernej, dlatego z przyjemnością dobierzemy rozwiązanie dopasowane do twoich potrzeb.