Usługi:
ŚRuTOWANIE W COLOREST

Śrutowanie

Śrutowanie bywa nazywane piaskowaniem, jednak w tym przypadku używa się nie tylko piasku kwarcowego, ale także innych rodzajów ścierniwa. Dobiera się go do parametrów obrabianego materiału. Czym jest śrutowanie metalu i dlaczego warto go wykonywać?

Nasze usługi obejmują:

Śrutowanie stali

Śrutowanie konstrukcji stalowych

CHARAKTERYSTYKA

Śrutowanie – charakterystyka procesu

Efekt piaskowania jest nieco podobny do szlifowania. Wynika to ze zbliżonej zasady działania – materiał ścierny podawany pod wysokim ciśnieniem usuwa z powierzchni niepożądane warstwy, dzięki czemu pozwala uzyskać oczekiwaną czystość lub zmienić kształtu danego obiektu.

Śrutowanie polega na obrabianiu elementów materiałem ściernym, który jest aplikowany pod wysokim ciśnieniem. Ścierniwo może być wyrzucane za pomocą sprężonego powietrza lub cieczy. Zlecając usługi śrutowania, warto dokładnie sprawdzić, jaką metodę stosują wykonawcy, ponieważ od doboru medium zależy nie tylko efekt końcowy, ale także bezpieczeństwo czyszczonej powierzchni.
Śrutowanie metalu można przeprowadzać ręcznie, wykorzystując na przykład specjalny pistolet, lub wykonywać obróbkę w przystosowanej do tego komorze. Dokładny przebieg procesu śrutowania zależy od wielkości i kształtu obrabianego elementu, a także od wybranego typu ścierniwa. Jakie parametry mają znaczenie podczas wykonywania usługi śrutowania?

 • rodzaj ścierniwa (np. piasek, szkło, korund),
 • kąt padania ścierniwa,
 • odległość dyszy od powierzchni,
 • wysokość ciśnienia.

Dlatego, zanim przystąpi się do śrutowania metalu, zawsze należy precyzyjnie dobrać wymienione wyżej czynniki.

Indywidualna wycena:
RODZAJE OBRÓBKI

Śrutowanie metalu – rodzaj ścierniwa

Rodzaj ścierniwa zastosowanego podczas procesu śrutowania jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o efekcie obróbki. Wśród najpopularniejszych typów materiałów ściernych można wskazać:

 • piasek kwarcowy,
 • szklane kulki,
 • drobinki metalowe,
 • szlakę pomiedziową,
 • suchy lód,
 • elektrokorund,
 • zmielone skorupki orzechów.

Jak widać, wybór ścierniw jest bardzo szeroki, dlatego do danego rodzaju śrutowania można bez trudu wybrać materiał, który da najlepsze rezultaty. Ponadto znaczenie ma także frakcja, czyli rozmiar drobinek, które zostaną naniesione na czyszczoną powierzchnię. To przede wszystkim od niej zależy ostateczny wygląd elementu, a także jego faktura.

Gdzie stosuje się śrutowanie?

Śrutowanie znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach. Wynika to z uniwersalności tego rodzaju procesu i możliwości wykorzystywania go do obróbki różnych materiałów. Bardzo popularne jest śrutowanie metalu, jednak obróbka strumieniowo-ścierna jest wykorzystywana także w odniesieniu do innych materiałów.

W ten sposób można wykańczać plastik, aluminium, stal, a nawet drewno. Wszystko zależy od umiejętnego doboru ścierniwa, a także zastosowania optymalnej wartości ciśnienia, by nie uszkodzić czyszczonego obiektu.

Śrutowanie w Krakowie – dlaczego warto je zlecać?

Śrutowanie metalu niesie za sobą liczne korzyści. Przede wszystkim pozwala bardzo dokładnie oczyścić powierzchnię. Skuteczność śrutowania jest nieporównywalna z innymi metodami między innymi dlatego, że ścierniwo dociera do wszystkich zakamarków, także tych trudno dostępnych. Przy użyciu elektronarzędzi zwykle nie ma możliwości tak precyzyjnego usunięcia zanieczyszczeń.

Kolejną korzyścią jest możliwość wzmocnienia metalu poprzez śrutowanie. Jego powierzchnia staje się idealnie gładka, bez mikrouszkodzeń, które mogłyby stać się ogniskiem korozji. Usługę śrutowania często zleca się, aby przygotować element do dalszej obróbki, na przykład do malowania proszkowego. W zależności od dobranego typu materiału ściernego można także wypolerować metal lub nadać mu matową powierzchnię.

Usługa śrutowania – jak wybrać dobrego wykonawcę?

Jeśli chcesz zlecić usługę śrutowania w Krakowie, znajdź fachowców, którzy zagwarantują nie tylko doskonały efekt obróbki, ale także przeprowadzą ją bez szkody dla czyszczonego materiału. Choć śrutowanie metalu jest stosowane powszechnie, jego wykonywanie wymaga wiedzy i doświadczenia. Nieumiejętnie dobrane ścierniwo lub zbyt wysokie ciśnienie mogą uszkodzić metal, powodując jego postępującą degradację w przyszłości.

Dlatego, jeśli szukasz profesjonalistów w dziedzinie śrutowania w Krakowie, zachęcamy do skorzystania z naszych usług. Realizację każdego zlecenia rozpoczynamy od analizy struktury materiału i dobrania do niego odpowiedniego typu ścierniwa oraz ciśnienia, pod jakim będzie nakładane.