23 kwietnia, 2023
Piaskowanie – Czy to najlepszy sposób na usunięcie rdzy?
Piaskowanie i używane materiały ścierne.
Materiały ścierne do piaskowania mogą przybierać bardzo różne formy. Począwszy od piasku – stąd nazwa procesu – na suchym lodzie czy skorupach orzechów skończywszy. Zazwyczaj nazwa procesu zmienia się w zależności od użytego ścierniwa i tak wyróżniamy między innymi piaskowanie, szkiełkowanie czy sodowanie. Każdy z tych procesów cechuje się różnymi właściwościami ściernymi, przeznaczeniem i ceną. Przybliżmy do czego wykorzystuje się niektóre z nich.
Dlaczego wybór materiałów ściernych jest tak duży?
Różne ścierniwa do piaskowania posiadają inny zestaw cech, które pozwalają na odpowiednie dobranie procesu do obrabianego materiału i efektów jakich oczekuje klient. Bierze się to przede wszystkim stąd, że ścierniwa różnią się między sobą średnicą granulatu, a także twardością materiału, z którego są wykonane. Twardość podaje się zazwyczaj w skali Mohsa. Jest to dziesięciostopniowa skala twardości minerałów, która została stworzona przez Friedricha Mohsa. Gdy więc weźmiemy materiał, który ma twardość na poziomie 6, i użyjemy ścierniwa, które ma twardość 2 to cała praca zostanie wykonana na marne, a efektów nie będzie widać żadnych. Te zmienne sprawiają, że nie ma jednego uniwersalnego materiału do piaskowania, który świetnie sprawdzi się w każdej sytuacji. Profesjonaliści oferujący usługi piaskowania powinni potrafić bezbłędnie dobrać odpowiednią metodę na podstawie twardości materiałów, jednocześnie nie naciągając nas na niepotrzebne koszty.
Ścierniwo a obrabiany materiał.
Materiał poddawany obróbce jest kluczowy w doborze ścierniwa do piaskowania. Jeżeli chcemy poddać renowacji silnik spalinowy lub inne elementy wykonane z aluminium to najczęściej używa się do tego celu granulatu szklanego. Szkiełkowanie wykorzystuje się również przy obróbce starych elementów drewnianych, gdzie zależy nam na wyczyszczeniu resztek farby, ale nie chcemy uszkodzenia materiału.
Do wspomnianego wcześniej drewna używa się również sody, szczególnie w przypadkach kiedy odnowieniu poddajemy przedmioty o wartości zabytkowej. Mozna również użyć do drewna bardziej agresywnych materiałów, szczególnie jeżeli zależy nam na uzyskaniu efektu postarzenia.
Do elementów i konstrukcji stalowych świetnie sprawdza się piasek kwarcowy. Stal jest twardym materiałem, więc nie musimy się tak bardzo martwić o jej zniszczenie. Do elementów silnie skorodowanych musimy użyć materiału o większej gradacji, aby pozbyć się wszystkich ognisk korozji. Jest to bardzo ważne, aby rdza nie pojawiała się ponownie. Gdybyśmy przykryli farbą takie ognisko korozji to rozwijała by się ona bez naszej wiedzy, a później zniszczyła by powłokę lakierniczą.
Warto zaznaczyć, że piasek kwarcowy jest najtańszym ścierniwem do piaskowania, ale nie jest on bez znaczących wad. Jest on jednocześnie bardzo pylący i łatwo unosi się w powietrze, chociaż istnieją metody pozwalające zredukować te negatywne efekty. Do najdroższych materiałów należą: mikrokulki szklane, elektrokorund czy mikrokulki ceramiczne. Pamiętajmy jednak, że cena nie oznacza, że dany materiał jest lepszy od innego! Wręcz przeciwnie, cena w ogóle nie powinna być czynnikiem wpływającym na decyzję o doborze materiału do piaskowania. Należy kierować się przede wszystkim efektem, który chcemy uzyskać oraz wiedzą specjalistów, którym zlecamy wykonanie piaskowania.
Przy piaskowaniu postaw na profesjonalizm i doświadczenie!
Jak widać istnieje dużo zmiennych, które trzeba wziąć pod uwagę, dlatego warto w takiej kwestii zwrócić się do ekspertów. Firma Colorest świadczy profesjonalne usługi piaskowania w Krakowie i okolicach. Nasi doświadczeni pracownicy posiadają odpowiednią wiedzę i zakres umiejętności, aby przeprowadzić Cię przez cały proces od wyceny do oddania w Twoje ręce gotowego elementu. Serdecznie zapraszamy do kontaktu przez formularz na stronie, nasi eksperci przygotują dla Ciebie wycenę na podstawie podanych przez Ciebie danych.