6 stycznia, 2022
Piaskowanie metalu – co to jest i ile kosztuje?
Piaskowanie metalu to proces, który jest wykorzystywany w wielu branżach. Taka obróbka pozwala na bardzo skuteczne oczyszczenie zarówno wielkogabarytowych konstrukcji, jak i niewielkich elementów – na przykład części motoryzacyjnych. Na czym polega piaskowanie metalu i ile trzeba zapłacić za taką usługę?
Na czym polega piaskowanie metalu?
Piaskowanie metalu jest rodzajem obróbki strumieniowo-ściernej. Oznacza to, że do przeprowadzenia takiego procesu wykorzystuje się materiał o właściwościach ściennych, który jest nanoszony na czyszczoną powierzchnię pod wysokim ciśnieniem. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie bardzo wysokiej skuteczności w usuwaniu zanieczyszczeń i nadawaniu czyszczonemu elementowi pożądanej faktury.
W zależności od typu ścierniwa wykorzystywanego do piaskowania metalu można uzyskać efekt gładzi, matu lub satyny – wszystko zależy od potrzeb osoby zlecającej taką usługę. Oprócz rodzaju materiału ściernego liczy się także wartość ciśnienia, pod jakim jest on nanoszony. Dlatego warto zlecać przeprowadzenie piaskowania metalu profesjonalistom – eksperci dobiorą parametry w taki sposób, aby efekt był adekwatny do oczekiwanego, a jednocześnie by czyszczona powierzchnia nie została uszkodzona.
Gdzie wykorzystuje się piaskowanie metalu? Możliwości jest bardzo dużo. Taką obróbkę stosuje się w branży motoryzacyjnej, konstrukcyjnej czy metalurgicznej. Dzięki właściwościom piasku kwarcowego nanoszonemu pod wysokim ciśnieniem można czyścić między innymi:
- konstrukcje stalowe,
- części samochodowe,
- podwozia pojazdów,
- elementy budynków.
Każde z zastosowań wymaga dobrania odpowiedniej frakcji ścierniwa oraz ustawienia optymalnej wartości ciśnienia pracy urządzenia.
Ile kosztuje piaskowanie metalu?
Piaskowanie metalu jest metodą obróbki, którą wykorzystuje się w wielu dziedzinach. Co za tym idzie, rozmiar i kształt czyszczonych obiektów mogą się znacząco różnić. Wpływa to na cenę piaskowania metalu, która przeważnie jest uzależniona od wielkości powierzchni, która ma zostać poddana obrobieniu. Zależy ona również od czasu, jaki fachowcy muszą poświęcić na wykonanie usługi.
Jako jednostkę obliczeniową przy ustalaniu ceny piaskowania metalu zwykle przyjmuje się metr kwadratowy lub godzinę. Pierwsza opcja najlepiej sprawdzi się w przypadku powierzchni o regularnych kształtach, na przykład arkuszy blachy.
Drugi sposób naliczania kosztów wykonania usługi jest stosowany w przypadku obiektów o skomplikowanych kształtach. W takiej sytuacji bardzo trudno byłoby określić dokładne wymiary czyszczonej powierzchni, stąd cena piaskowania metalu uzależniona od czasu trwania procesu jest bardziej adekwatna.