Piaskowanie metalu
Piaskowanie metalu to proces, który polega na poddaniu obiektu obróbce strumieniowo-ściernej. Mówiąc prościej – metalowa powierzchnia jest szlifowana przez drobinki odpowiednio dobranego materiału aplikowane pod wysokim ciśnieniem. Dzięki temu można nadać jej pożądaną gładkość, usunąć stare powłoki malarskie, a także przygotować ją do dalszych działań, na przykład malowania proszkowego.
Piaskowanie metalu – dostępne metody
Piaskowanie metali przeprowadza się przy użyciu różnego typu narzędzi. Do najczęściej stosowanych należą te, których można używać ręcznie, na przykład pistolety podające na powierzchnię ścierniwo pod wysokim ciśnieniem, a także specjalistyczne piaskarki w formie komór, w których umieszcza się obiekt poddawany obróbce.
Piaskowanie metali – rodzaje materiałów ściernych
Wybór metody piaskowania metalu to nie wszystko. Kluczowe znaczenie ma zastosowanie odpowiedniego ścierniwa, czyli materiału, który w formie drobinek zostanie zaaplikowany na powierzchnię. Do najczęściej stosowanych w obróbce metali należą:
Każdy z wymienionych materiałów ma swoje przeznaczenie, w którym sprawdza się najlepiej. Przykładowo, piasek kwarcowy bardzo skutecznie oczyszcza metale z korozji, natomiast elektrokorund stosuje się do nadawania powierzchniom chropowatej faktury.
Ścierniwa dobiera się również pod względem średnicy ziaren – w zależności od spodziewanego efektu. Cena piaskowania metali zwykle jest uzależniona od rodzaju stosowanego materiału ściernego. Chodzi tutaj nie tylko o koszt uzyskania danego ścierniwa, ale także o możliwość ponownego wykorzystania materiału lub jej brak.
Piaskowanie metali jest bardzo skuteczną metodą oczyszczania powierzchni, ale do czego konkretnie się go używa? Zastosowań jest bardzo wiele. Przede wszystkim piaskowanie metalu stanowi pierwszy etap malowania proszkowego różnych elementów. W ten sposób przygotowuje się zarówno obiekty o dużych gabarytach, które posłużą do budowania konstrukcji stalowych, jak i drobne elementy, na przykład części samochodowe. Cena piaskowania metali jest uzależniona przede wszystkim od wielkości i kształtu obiektu poddawanego obróbce.
Branża motoryzacyjna to obszar, w którym trudno sobie wyobrazić zrezygnowanie z piaskowania metali. Jest ono wykorzystywane do usuwania rdzy podczas regeneracji karoserii i felg, ale także do czyszczenia silników i ich podzespołów. Piaskuje się nie tylko stare, zanieczyszczone elementy, ale także te, które dopiero posłużą do budowy pojazdów, maszyn czy konstrukcji.