Usługi:
ŚRUTOWANIE STALI

Śrutowanie stali

Śrutowanie stali to proces, który wykorzystuje się w wielu dziedzinach przemysłu. Polega na oczyszczeniu i modyfikowaniu kształtu stalowych elementów, tak aby były gotowe do dalszej obróbki. Zobacz, na czym dokładnie polega ta metoda i od czego zależy cennik śrutowania stali.

OPIS METODY

Śrutowanie stali – opis metody

Śrutowanie stali jest także nazywane piaskowaniem. Nazwa ta wzięła się od ścierniwa, które było jako pierwsze stosowane w obróbce strumieniowo-ściernej, czyli od piasku kwarcowego. Materiał ten wciąż jest wykorzystywany, jednak dołączyły do niego także inne – dzięki którym można modyfikować ostateczny efekt śrutowania stali.

Podczas obróbki materiał ścierny jest nanoszony na czyszczony element. Odbywa się to pod wysokim ciśnieniem, za pośrednictwem cieczy lub sprężonego powietrza. Drobinki z dużą siłą uderzają o powierzchnię, usuwając powłoki malarskie, oleje, smary i wiele innych zanieczyszczeń. Im większe ciśnienie zostanie zastosowane i im bliżej obrabianego obiektu znajduje się dysza podająca ścierniwo, tym proces obróbki jest bardziej agresywny.

Dlatego, takie usługi, a w szczególności śrutowanie stali nierdzewnej, należy powierzać profesjonalistom. Jedynie osoba z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem będzie potrafiła dobrać parametry procesu w taki sposób, by uzyskać pożądany efekt, a nie uszkodzić powierzchni. Dlatego poszukując fachowców, zwracaj uwagę nie tylko na cennik śrutowania stali, ale także portfolio, którym może pochwalić się dana firma.
Indywidualna wycena:
JAKIE ŚCIERNIWO

Jak dobrać ścierniwo do śrutowania stali?

Wspomniany piasek kwarcowy jest często wykorzystywany w śrutowaniu stali, jednak nie jest to jedyny materiał, którego używa się w tym celu. Szczególną uwagę wyborowi materiału ściernego należy poświęcić podczas śrutowania stali nierdzewnej, Ostre krawędzie kwarcu mogą ją uszkodzić i sprawić, że będzie podatna na korodowanie. Dlatego w tym przypadku stosuje się inne rodzaje drobinek. Mogą być to szklane kulki, soda oczyszczona lub śrut stalowy. Co jeszcze wykorzystuje się podczas śrutowania stali? Jest to między innymi:

  • elektrokorund,
  • suchy lód,
  • szlaka pomiedziowa,
  • zmielone skorupki orzechów.

Dobór ścierniwa jest niezwykle istotny, ponieważ pozwala na uzyskanie oczekiwanej faktury powierzchni (na przykład matowej, satynowej, błyszczącej), a także pozwala przeprowadzić proces skutecznie przy jednoczesnym zachowaniu nienaruszonej struktury czyszczonego materiału.

Podczas śrutowania stali warto także wziąć pod uwagę przeznaczenie elementów, które poddaje się obróbce. W przypadku przedmiotów, które są wykorzystywane na przykład w gastronomii, konieczne jest zastosowanie ścierniwa w pełni bezpiecznego dla zdrowia użytkowników. Należy do nich między innymi soda oczyszczona, która jest neutralna dla człowieka i środowiska.

ZASTOSOWANIE

Śrutowanie stali nierdzewnej
– zastosowanie

Obróbka strumieniowo-ścierna, a w szczególności śrutowanie stali nierdzewnej, znajduje zastosowanie w wielu branżach. Stal jest materiałem bardzo często wykorzystywanym. Tworzy się z niej wielkie konstrukcje architektoniczne, a także drobne przedmioty codziennego użytku czy elementy maszyn i urządzeń. Dlatego śrutowanie stali jest stosowane powszechnie między innymi we wspomnianej wcześniej branży gastronomicznej, ale także wielu innych. Gdzie zatem najczęściej się śrutuje?

Są to branże:

  • budowlana,
  • motoryzacyjna,
  • konstrukcyjna,
  • maszynowa,
  • metalowa,
  • odlewnicza.

Widać więc, że śrutowanie stali jest procesem niezwykle uniwersalnym. Pozwala szybko i wydajnie oczyszczać elementy, umożliwiając ich dalszą obróbkę, taką jak malowanie proszkowe czy lakierowanie. Cennik śrutowania stali także jest zmienny. Koszt zależy przede wszystkim od ilości pracy, którą wykonawca musi włożyć w oczyszczenie powierzchni, ale także od rodzaju stosowanego ścierniwa.

Poszczególne materiały ścierne różnią się nie tylko ceną produkcji, ale także możliwością wykorzystywania ich kilkukrotnie. Przykładowo, soda oczyszczona może być używana tylko raz, natomiast szklane kuleczki można wykorzystać ponownie.

CZTERY KLASY

Śrutowanie stali – cztery klasy

Śrutowanie stali nie jest procesem, który zawsze wygląda tak samo i zawsze daje takie same efekty. Sposób jego przeprowadzenia zależy w dużej mierze od stopnia zanieczyszczenia danego elementu, a także od efektu, który chce się uzyskać. Dlatego można wskazać cztery klasy śrutowania stali, według których klasyfikuje się intensywność obróbki i uzyskany efekt końcowy.

A zatem są to:

  • klasa Sa 1 – zgrubne czyszczenie, które pozwala usunąć tłuste plamy, rdzę, farbę i inne zabrudzenia,
  • klasa Sa 2 – czyszczenie gruntowne, które pozostawia szczątkowe zanieczyszczenia,
  • klasa Sa 2,5 – bardziej gruntowne czyszczenie,
  • klasa Sa 3 – najdokładniejsza obróbka, która daje efekt stali jednolitej mechaniczne.

Dzięki takiemu podziałowi zleceniodawca może określić, jaki stopień czystości elementu jest dla niego wystarczający. Od stopnia usunięcia zabrudzeń zależy także cennik śrutowania stali. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego procesu, zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami.

Indywidualna wycena:
PROCES WSPÓŁPRACY
Jak to działa w Colorest?
1.

Pierwszy kontakt i indywidualna wycena.

2.

Wysyłka elementu do śrutowania.

3.

Realizacja usługi śrutowania.

4.

Odsyłamy profesjonalnie wyśrutowany element do użytku!

KONTAKT

Zajmiemy się śrutowaniem
Twojego elementu z
najwyższą dbałością o jakość!