28 marca, 2022
Szkiełkowanie stali nierdzewnej – dlaczego warto wykonywać?
Stal nierdzewna to niezwykle uniwersalny materiał, który znajduje zastosowanie w budownictwie oraz w wielu gałęziach przemysłu. Przed wykorzystaniem jej do konkretnych celów należy poddać ją odpowiedniej obróbce. Doskonale nadaje się do tego oczyszczanie strumieniowo-ścierne. Sprawdź, dlaczego szkiełkować stal nierdzewną i jak przebiega ten proces.
Dlaczego szkiełkować stal nierdzewną?
Szkiełkowanie jest jedną z metod obróbki strumieniowo-ściernej. Polega na poddawaniu powierzchni działaniu ścierniwa, które jest nanoszone pod wysokim ciśnieniem. Właściwości materiału ściernego, a także duża siła, z jaką uderzają w czyszczony element, sprawiają, że usuwanie zabrudzeń i rys jest bardzo skuteczne.
Wysoka efektywność i precyzja tego rodzaju obróbki to tylko niektóre korzyści, jakie zapewnia szkiełkowanie stali nierdzewnej. Dlaczego jeszcze warto? Między innymi dlatego, że można z łatwością dobierać parametry przeprowadzania takiego procesu do potrzeb i specyfiki czyszczonego obiektu. Zmieniając frakcję ścierniwa oraz wartości ciśnienia, można osiągnąć różne efekty. Od wielkości szklanych granulek, które uderzają w obrabiany element, zależy między innymi faktura, jaką uzyska po zakończeniu procesu.
Szkiełkowanie stali nierdzewnej – zalety
Obróbka strumieniowo-ścierna jest usługą, która cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem klientów. Wynika to z jej licznych zalet. Szkiełkowanie stali nierdzewnej jest jednocześnie bardzo skuteczne i delikatne. To sprawia, że można je wykorzystywać także do obrabiania delikatnych i kruchych elementów. Sprawdzi się doskonale także w przypadku obiektów o nieregularnych kształtach, ponieważ ścierniwo dociera także do trudno dostępnych miejsc. Zapewnia:
- oczyszczenie,
- wygładzenie,
- usunięcie rys,
- usunięcie nalotów,
- nadanie pożądanej faktury.
Taki efekt nie byłby możliwy przy użyciu innych metod. Liczne zalety szkiełkowania stali nierdzewnej sprawiają, że jest ono tak popularne. Kolejnym argumentem przemawiającym za stosowaniem tego typu obróbki jest jej stosunkowo niska cena.
Warto wspomnieć także o tym, że szkło używane jako materiał ścienny jest obojętne chemicznie. Jest to szczególnie ważne w kontekście korzyści ze szkiełkowania stali nierdzewnej i kwasoodpornej. Materiał ścierny nie wpływa bowiem na właściwości obrabianego elementu i może być bezpiecznie stosowany do precyzyjnego oczyszczania.
Szkiełkowanie powoduje także, że na wierzchniej warstwie metalu tworzą się naprężenia ściskające. Podnoszą one jego odporność na uszkodzenia i wzmacniają strukturę.