25 lutego, 2022

Co można poddawać piaskowaniu?

Piaskowanie, czyli obróbka strumieniowo-ścierna jest bardzo skuteczną metodą czyszczenia i wygładzania powierzchni. Co ciekawe, obrabiać w ten sposób można nie tylko stal i metal, ale także inne materiały. Najważniejszą kwestią jest umiejętne dobranie rodzaju ścierniwa oraz parametrów urządzeń, które posłużą do przeprowadzenia tego procesu. Co zatem można piaskować? Gdzie taka metoda się sprawdza?

Piaskowanie drewna, metalu, stali – na czym polega?

Obróbka strumieniowo-ścierna, czyli między innymi piaskowanie elementów metalowych czy drewna, polega na nanoszeniu na czyszczony materiał ścierniwa. W jego roli może występować wiele materiałów, czyli między innymi:

  • piasek kwarcowy,
  • śrut,
  • szklane kulki,
  • szlaka pomiedziowa,
  • elektrokorund,
  • soda oczyszczona,
  • zmielone łupiny orzechów.

Ścierniwo jest nanoszone na powierzchnię pod ciśnieniem, co w połączeniu z jego ściernymi właściwościami daje bardzo dobre efekty – czyli gruntowne oczyszczenie i wygładzenie. Do każdego typu materiału należy dobrać odpowiedni rodzaj drobinek, Przykładowo, podczas czyszczenia metalu dobrze sprawdzi się śrut, natomiast piaskowanie felg wymaga zastosowania sody oczyszczonej.

Podczas piaskowania należy zwrócić też szczególną uwagę na frakcję ścierniwa, czyli rozmiar nanoszonych drobinek, a także na parametry urządzenia, którym wykonuje się obróbkę. Inne ciśnienie trzeba zastosować podczas piaskowania metalu, inne natomiast do obrabiania drewna. Aby uniknąć uszkodzenia czyszczonych elementów, warto korzystać z usług specjalistów, którzy zapewnią odpowiednie warunki wykonania usługi.

Piaskowanie felg, elementów metalowych, drewna – co jeszcze można obrabiać?

Obróbka strumieniowo-ścierna jest metodą uniwersalną, co oznacza, że można jej poddawać wiele różnych materiałów. Jedną z bardzo popularnych usług jest między innymi piaskowania felg przy użyciu sody oczyszczonej lub szklanych kulek.

Jednak możliwości jest znacznie więcej. Najbardziej typowym zastosowaniem tej metody jest piaskowanie metalu, które jest wykorzystywane w wielu branżach – budowlanej, konstrukcyjnej czy motoryzacyjnej.

Gdzie jeszcze stosuje się taki rodzaj obróbki? Coraz większą popularnością cieszy się piaskowanie drewna. Pozwala bardzo dokładnie oczyścić elementy różnej wielkości i o różnych kształtach. Umożliwia usunięcie starych powłok malarskich, nadanie idealnej gładkości i przygotowanie powierzchni do dalszych prac renowacyjnych.

Jeśli chcesz zlecić piaskowania drewna, wybieraj sprawdzonych fachowców. Omawiany materiał jest delikatny, a także może mieć różną twardość czy kruchość. Dobór odpowiedniego ścierniwa jest tu więc kluczowy.

Colorest.