10 kwietnia, 2022

Na czym polega i jak działa szkiełkowanie aluminium?

Szkiełkowanie aluminium to usługa, która jest bardzo chętnie zlecana przede wszystkim w branży motoryzacyjnej, choć nie tylko. Elementy aluminiowe są stosunkowo łatwe w obróbce, ponieważ materiał ten cechuje się wysoką plastycznością. Jest to zaleta, ale niesie także ryzyko powstawania uszkodzeń. Polecaną metodą – skuteczną, ale zarazem bezpieczną dla czyszczonych powierzchni – jest więc szkiełkowanie aluminium. Co to jest i gdzie się je wykorzystuje?

Szkiełkowanie aluminium – na czym polega?

Zastanawiasz się, skąd wzięła się tak duża popularność tej metody? Warto przyjrzeć się temu, na czym polega szkiełkowanie aluminium, by poznać odpowiedź na to pytanie. Takie usługi należą do kategorii obróbki strumieniowo-ściernej, czyli takiej, która polega na nanoszeniu na czyszczony przedmiot ścierniwa pod wysokim ciśnieniem.

W charakterze materiału ściernego mogą występować różne materiały – od piasku kwarcowego, przez sodę oczyszczoną, po zmielone łupiny orzechów. W przypadku szkiełkowania aluminium wykorzystuje się szkło, które może być stosowane w dwóch postaciach. Dobiera się je w zależności od rodzaju obrabianego elementu, od stopnia zabrudzeń, ale także od oczekiwanego efektu wizualnego.

Pierwszy typ szklanego ścierniwa to drobne kulki. Ich nanoszenie pozwala uzyskać efekt perfekcyjnego wygładzenia. Jeśli więc w danym przypadku liczą się walory estetyczne, taka metoda sprawdzi się bardzo dobrze. Drugi rodzaj materiału wykorzystywanego do szkiełkowania aluminium to szkło w postaci drobinek o ostrych krawędziach. One z kolei nadają czyszczonej powierzchni satynowe wykończenie. Możesz zatem zadecydować, jak ma zostać wykończony dany element i dopasować rodzaj materiału do swoich oczekiwań.

Szkiełkowanie aluminium w Krakowie – do czego się je wykorzystuje?

Szkiełkowanie jest metodą uniwersalną, jednak szczególną popularnością cieszy się w branży motoryzacyjnej. Świetnie sprawdza się między innymi do oczyszczania aluminiowych bębnów hamulcowych i elementów silnika.

Jej zaletą jest przede wszystkim to, że działa skutecznie, a jednocześnie jest bezpieczna dla czyszczonych powierzchni. Dzięki wykorzystaniu szkiełkowania aluminium można również dotrzeć do wszystkich trudno dostępnych miejsc, co nie byłoby możliwe przy zastosowaniu ręcznej obróbki.

Jeśli chcesz zlecić szkiełkowanie aluminium w Krakowie, wybieraj firmy, które mogą pochwalić się bogatym portfolio, a ich pracownicy będą potrafili odpowiedzieć Ci na wszystkie pytania związane ze sposobem wykonywania takiej usługi.

Colorest.