17 sierpnia, 2021

Na czym polega piaskowanie felg i gdzie je wykonać?

Profesjonalne piaskowanie felg to usługa, o którą pyta wielu właścicieli samochodów. Nic w tym dziwnego – obręcze, jeśli są zadbane i lśniące, stanowią wizytówkę każdego pojazdu. Dotyczy to szczególnie elementów aluminiowych, które najbardziej rzucają się w oczy. Jaki jest dokładny cel piaskowania felg i komu warto powierzać taką usługę?

Cel piaskowania felg

Felgi to elementy pojazdu, które z jednej strony są bardzo dobrze widoczne – szczególnie aluminiowe, które często stanowią znak rozpoznawczy danej marki czy modelu, a z drugiej strony są one podatne na różnego typu uszkodzenia. Cały czas są blisko podłoża, dlatego jego zła jakość wcześniej czy później odbije się na wyglądzie felg. Dotyczy to szczególnie tych pojazdów, które często pokonują drogi gruntowe lub szutrowe. Odpryskujące spod kół kamienie rysują felgi i sprawiają, że nie prezentują się one najlepiej. Również zanieczyszczenia, które przylegają do kół podczas jazdy, nie wpływają pozytywnie na ich stan wizualny. Co zatem mogą zrobić kierowcy?

Skutecznym sposobem przywrócenia obręczy do idealnego stanu jest profesjonalne piaskowanie. Jest to metoda, która pozwoli pozbyć się zanieczyszczeń, a także wygładzić powierzchnię i nadać jej połysk. Główny cel piaskowania felg to zatem poprawa ich walorów wizualnych. 

Jednak nie tylko kwestie wizualne mają znaczenie. W przypadku profesjonalnego piaskowania felg stalowych, które są zwykle mniej widoczne, ważna jest przede wszystkim ochrona stali przed korozją i uszkodzeniami. Celem piaskowania felg jest w tym przypadku wygładzenie powierzchni i usunięcie ewentualnych ognisk rdzy.

Na czym polega piaskowanie felg?

Celem piaskowania felg jest usunięcie ewentualnych uszkodzeń, ochrona przed degradacją w przyszłości, a także poprawa walorów estetycznych. Jak zatem wygląda ten proces i konkretnie na czym polega piaskowanie felg?

Bardzo istotnym etapem jest przygotowanie obręczy do obróbki. Ważne, aby warsztat, któremu powierzasz elementy do czyszczenia, podchodził do wykonania usługi w sposób kompleksowy, ponieważ tylko wtedy efekt będzie zadowalający. Na początku należy ocenić stan elementów. Jeśli są uszkodzone – wygięte czy wgniecione, trzeba poddać je regeneracji. W przypadku wadliwych obręczy nawet profesjonalne piaskowanie nie da oczekiwanych efektów. Dopiero po usunięciu poważniejszych usterek można przystąpić do obróbki strumieniowo-ściernej, do jakiej należy piaskowanie.

Felgę zwykle umieszcza się w specjalnej komorze, w której jest poddawana działaniu ścierniwa, czyli materiału o wysokich właściwościach ściernych. Jest ono aplikowane pod wysokim ciśnieniem, dzięki czemu może bardzo skutecznie i precyzyjnie usunąć wszelkie zabrudzenia, niedoskonałości czy rysy. Jaki materiał wykorzystuje się do profesjonalnego piaskowania felg? Najczęściej jest to:

  • piasek kwarcowy
  • kulki szklane
  • soda oczyszczona

Każdy z materiałów działa nieco inaczej, dlatego oddając felgę do piaskowania, warto zapytać, jakiej metody będą używali fachowcy. W przypadku obręczy aluminiowych najbardziej polecane jest szkiełkowanie i sodowanie. Są to odmiany piaskowania, które są najdelikatniejsze dla czyszczonej powierzchni, a jednocześnie działają bardzo skutecznie.

Profesjonalne piaskowanie felg – komu je zlecać?

Jeśli chcesz zlecić profesjonalne piaskowanie felg, wybieraj warsztaty, które specjalizują się w takiej obróbce, a najlepiej takie, które mogą zaoferować jej kilka wariantów (np. piaskowanie i szkiełkowanie). Warto również powierzać te elementy w ręce specjalistów, którzy są doświadczeni w branży motoryzacyjnej, choć nie jest to warunek konieczny. Cel piaskowania felg to nie tylko uzyskanie estetycznej powierzchni, ale także jej ochrona przed degradacją, dlatego profesjonalista zawsze powinien dobrać ścierniwo do charakterystyki materiału, z którego została wykonana obręcz.

Unikaj zakładów, które przed piaskowaniem podgrzewają felgi do wysokiej temperatury. Taka procedura przyspiesza przebieg oczyszczania, jednak jest „zabójcza” dla obręczy. Może powodować ich pękanie i odkształcanie się w przyszłości. Wybór dobrego wykonawcy zagwarantuje Ci idealny efekt wizualny i praktyczny.

Colorest.