17 sierpnia, 2021

Piaskowanie – czym jest i gdzie je stosować?

Piaskowanie to metoda obróbki, która znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach. Stosują ją zakłady przemysłowe, producenci konstrukcji stalowych, ale także warsztaty zajmujące się regeneracją felg. Skąd tak duża popularność tego rodzaju obróbki i co czyścić metodą piaskowania dla uzyskania najlepszych efektów?

Piaskowanie – co to jest?

Piaskowanie to metoda obróbki strumieniowo-ściernej. Polega ona na poddawaniu czyszczonej powierzchni działaniu ścierniwa, czyli drobinek materiału o właściwościach ścierających. Są one nanoszone pod wysokim ciśnieniem za pośrednictwem powietrza lub cieczy. Zgodnie z definicją piaskowanie opiera się na wykorzystaniu piasku kwarcowego, jednak w zależności od rodzaju obrabianego elementu można dobierać także inne materiały, które dają podobny efekt, czyli usuwają zanieczyszczenia oraz wygładzają powierzchnię. Jakich ścierniw używa się najczęściej?

Są to:

 • granulat lub kulki szklane,
 • śrut stalowy,
 • szlaka pomiedziowa,
 • garnet,
 • korund,
 • soda oczyszczona
 • sproszkowane łupiny orzechów.

Warto zwrócić uwagę, że dwa ostatnie ścierniwa należą do materiałów ekologicznych, dlatego doskonale wpisują się w trend dbania o ekologię i ograniczania szkodliwego wpływu na środowisko. Jeśli zatem zastanawiasz się, co to jest piaskowanie, w skrócie można je scharakteryzować jako czyszczenie powierzchni przy użyciu ścierniwa nanoszonego pod wysokim ciśnieniem.

Co czyścić metodą piaskowania?

Zastosowania piaskowania są bardzo różnorodne. Metoda ta daje doskonałe rezultaty w oczyszczaniu i nadawaniu pożądanej faktury różnorodnym powierzchniom. Dlatego piaskuje się w niezliczonej ilości branż. Metoda ta jest wykorzystywana między innymi podczas:

 • produkcji stali,
 • tworzenia konstrukcji stalowych,
 • renowacji silników,
 • odnawiania mebli,
 • regeneracji felg,
 • renowacji budynków drewnianych,
 • czyszczenia pomników.

Jak widać, na pytanie, co czyścić metodą piaskowania, można odpowiedzieć, że niemal wszystko. Istotne jednak jest dobranie właściwych parametrów procesu, do których należą przede wszystkim rodzaj ścierniwa oraz wartość ciśnienia, pod jakim jest aplikowane. Jest to bardzo istotne, ponieważ piaskowania z założenia jest procesem przebiegającym dosyć intensywnie. Źle dobrane ścierniwo może sprawić, że zastosowanie piaskowania zniszczy obrabiany element, zamiast przynieść pożądany efekt. 

Jeśli planujesz wykorzystać piaskowanie do działań takich jak regeneracja felg, najlepiej zwróć się o pomoc do profesjonalisty. Taka obróbka przeprowadzana w domowych warunkach nie zawsze może dać oczekiwane rezultaty. Warto też pamiętać, że podczas piaskowania trzeba zastosować środki ochrony osobistej. Drobinki ścierniwa mogą przedostać się do płuc, wywołując różne dolegliwości. Dlatego też proces ten przeważnie prowadzi się w specjalnych komorach.

Zastosowanie piaskowania a dobór ścierniwa

Dobranie właściwego rodzaju materiału ściernego jest bez wątpienia jedną z najważniejszych decyzji, którą należy podjąć, planując zastosowanie piaskowania do obróbki różnego typu elementów. Każdy typ ścierniwa charakteryzuje się określoną twardością, a także kształtem drobinek. O ile ostry piasek kwarcowy bardzo dobrze sprawdzi się podczas czyszczenia stali, o tyle w przypadku drewna może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Dlatego też profesjonaliści skrupulatnie dobierają materiał ścierny do obrabianej powierzchni. Im delikatniejszy jest element, tym ścierniwo powinno być mniej agresywne. Doskonale sprawdza się w tym przypadku między innymi soda oczyszczona, która działa skutecznie, ale nie uszkadza czyszczonego przedmiotu. Stosuje się ją także kiedy w grę wchodzi renowacja felg aluminiowych, drewna czy tworzyw sztucznych. 

Dobranie ścierniwa podczas zastosowania piaskowania ma także wpływ na rodzaj faktury, która zostanie nadana obrabianej powierzchni. Jeśli wykonawcy zależy na uzyskaniu idealnej gładkości, może zastosować drobny piasek lub granulat szklany. Efekt satyny dają natomiast szklane kuleczki. Możliwości jest bardzo wiele, dlatego, jeśli planujesz zastosowanie piaskowania, najlepiej powierzyć taką usługę fachowcom, którzy doradzą Ci, jakie ścierniwo oraz jaki sposób obróbki pozwoli Ci uzyskać dokładnie taki efekt, jakiego oczekujesz.

Zostaw komentarz:

Colorest.
Indywidualna wycena!