5 stycznia, 2022

Piaskowanie konstrukcji stalowych – jak przebiega ten proces?

Piaskowanie konstrukcji stalowych to proces, który jest wykorzystywany w wielu dziedzinach przemysłu i nie tylko. Oczyszczanie metali przy użyciu ścierniwa aplikowanego pod wysokim ciśnieniem jest najskuteczniejszym sposobem usunięcia zanieczyszczeń i rdzy oraz nadania powierzchni pożądanej faktury. Cennik piaskowania konstrukcji stalowych jest uzależniony od kilku czynników.

Piaskowanie konstrukcji stalowych – czym dokładnie jest?

Piaskowanie konstrukcji stalowych to metoda, która jest zaliczana do obróbki strumieniowo-ściernej. Oznacza to, że ścierniwo (czyli w przypadku piaskowania rozumianego w sensie dosłownym – piasek kwarcowy), jest nanoszone na czyszczoną powierzchnię pod wysokim ciśnieniem.

Dlaczego warto zdecydować się na taką usługę? Piaskowanie jest:

  • skuteczne,
  • uniwersalne,
  • łatwe w przeprowadzeniu,
  • bezpieczne dla czyszczonej powierzchni (pod warunkiem dobrania odpowiedniego ścierniwa i wysokości ciśnienia, pod którym się go nanosi).

Taki sposób aplikacji sprawia, że piaskowanie konstrukcji stalowych jest procesem o bardzo wysokiej skuteczności. Ścierniwo, uderzając o czyszczona powierzchnię, odrywa od niej drobinki zanieczyszczeń, w tym także rdzy. Ponadto pozwala nadać elementowi określoną fakturę. Jej rodzaj zależy od typu zastosowanego materiału ściernego – im krawędzie cząstek są ostrzejsze, tym piaskowanie przebiega bardziej agresywnie, czyli szybciej i wydajniej usuwa zanieczyszczenia.

Rodzaj ścierniwa zawsze należy dobrać do parametrów materiału, z którego wykonany jest dany element. Jeśli zatem szukasz usługi piaskowania w Krakowie, upewnij się, z jakiego materiału ściernego korzystają fachowcy i jak dokładnie przeprowadzają proces obróbki.

Piaskowanie konstrukcji stalowych – jak przebiega?

Aby piaskowanie konstrukcji stalowych było efektywne, musi zostać przeprowadzone zgodnie ze sztuką. Pierwszym krokiem tego procesu jest pobieżne oczyszczenie elementu z większych zabrudzeń, na przykład smaru czy błota.

Następnie obiekt jest poddawany właściwej obróbce, a więc ścierniwo jest na niego nanoszone za pomocą dyszy, która pozwala uzyskać wysokie ciśnienie. To sprawia, że drobinki ścierne uderzają o powierzchnię z dużą szybkością.

Istnieją różne metody piaskowania – pracownik może wykonywać je ręcznie lub czyszczony przedmiot może znajdować się podczas obróbki w specjalnym pomieszczeniu i proces może odbywać się automatycznie. Wszystko zależy od oczekiwanych efektów i możliwości technologicznych danej firmy.

Cennik piaskowania konstrukcji stalowych

Cena piaskowania konstrukcji stalowych jest uzależniona od kilku czynników. Są to przede wszystkim:

  • wielkość czyszczonego obiektu,
  • ilość czasu i wysiłku, które trzeba włożyć w uzyskanie określonego efektu,
  • cennika danej firmy,
  • metody wykorzystywanej przez fachowców.

Jeśli planujesz zlecić piaskowanie konstrukcji stalowej w Krakowie lub innym mieście, poproś o wycenę. To najlepszy sposób, aby przygotować się na wydatek, bez ryzyka przepłacenia.

Colorest.