15 maja, 2022

Ile może kosztować piaskowanie felg i od czego to zależy?

Piaskowanie felg to chętnie zlecana usługa, która ma na celu poprawienie parametrów użytkowych tych elementów, a także przywrócenie im doskonałego wyglądu. Obróbce strumieniowo-ściernej można poddawać zarówno obręcze stalowe, jak i aluminiowe. W każdym przypadku proces ma nieco inną charakterystykę. Dowiedz się więcej.

Obróbka felg stalowych i aluminiowych – czym się różnią?

Wiele osób zwraca uwagę na różnicę w cenie piaskowania felg stalowych i aluminiowych. Z czego ona wynika? Przede wszystkim z charakterystyki prowadzenia obróbki. W przypadku obręczy wykonanych ze stali chodzi głównie o to, by usunąć z nich korozję, nierówności i zanieczyszczenia. Po przejściu czyszczenia nie muszą być błyszczące i idealnie wypolerowane, ponieważ nie stanowią dekoracyjnego elementu pojazdu. Zwykle są zakryte kołpakami, dlatego piaskowanie felg stalowych ma stricte praktyczny wymiar.

Warto także podkreślić, że stal ma inne parametry niż aluminium, dlatego obróbka strumieniowo-ścierna jest wykonywana z wykorzystaniem innego ścierniwa. Do wygładzania i oczyszczania obręczy stalowych wykorzystuje się najczęściej piasek, natomiast w przypadku elementów aluminiowych stosuje się szkło.

Dlaczego? Felgi aluminiowe są bardziej podatne na kształtowanie – piasek pod wysokim ciśnieniem mógłby je uszkodzić. Szkło działa delikatniej, a ponadto pozwala nadać obręczom wybrany sposób wykończenia (błysk, mat, satyna).

Stosowanie ścierniwa szklanego jest droższe niż tego w formie piasku. Stąd właśnie nieco wyższa cena piaskowania felg aluminiowych niż stalowych.

Piaskowanie felg w Krakowie – ceny

Cena piaskowania felg w Krakowie i nie tylko zależy od kilku czynników. Do najważniejszych należą:

  • średnica obręczy,
  • rodzaj materiału (stal, aluminium),
  • lokalizacja danej firmy,
  • indywidualny cennik danego wykonawcy.

Dwa pierwsze kryteria ustalania ceny piaskowania felg są dosyć oczywiste – im większy nakład pracy i dłuższy czas potrzebny do realizacji usługi, tym bardziej wzrasta jej koszt. Wpływ na niego ma także rodzaj wykorzystanego ścierniwa. Stąd cena piaskowania felg aluminiowych o większej średnicy będzie wyższa.

Dwa kolejne czynniki wpływające na to, ile trzeba wydać na taką usługę, są już dość subiektywne, dlatego zawsze warto pytać o wycenę przed zamówienie piaskowania felg. Oferty poszczególnych firm mogą się od siebie znacząco różnić, dlatego nie warto przepłacać.

Ile kosztuje piaskowanie felg?

Chcąc zlecić piaskowanie felg w Krakowie, należy się przygotować na ceny od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za jedną obręcz. Koszt zależy od wyżej wymienionych czynników, dlatego należy je uwzględnić podczas zlecania usługi.

Nie warto jednak kierować się wyłącznie najniższą ceną piaskowania felg. Najważniejszym kryterium powinna być renoma danego zakładu i idąca z nią w parze wysoka jakość.

Colorest.